Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Bip - Strona główna

Urząd Miejski

Rada Miejska

Prawo lokalne

Budżet Miasta i Gminy Ujście

Informacje »

Oświadczenia majątkowe - kadencje od 2006 »

Uchwały - kadencje od 2006 r. »

Uchwały - kadencja 2002-2006 »

Zarządzenia Burmistrza »

Ogłoszenia »

Wzory dokumentów »

Poradnik interesanta »

Elektroniczna Skrzynka Podawcza »

Ochrona środowiska »

Kontrole »

Badanie satysfakcji klienta »

Nabór na stanowiska

Wybory Powszechne »

Spisy Powszechne

Ochrona Danych Osobowych »

Akty prawa miejscowego stanowione przez gminę »

Obwodnica - Ujście »

Dziennik Ustaw i Monitor Polski

walidacja css walidacja html walidacja wcag
Strona główna » Poradnik interesanta » Gospodarka nieruchomościami
A A A

Poradnik interesanta: Gospodarka nieruchomościami

Procedury:

1. Sprzedaz lokali mieszkalnych oraz mienia komunalnego (gminnego)

2. Przekształcanie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości

3. Wydanie decyzji na podzial nieruchomości

 

1. SPRZEDAŻ LOKALI MIESZKALNYCH ORAZ MIENIA KOMUNALNEGO (GMINNEGO)

Podstawa prawna: art. 27-42, oraz art. 67 i 68 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 z zm.), Uchwała Nr IV/32/2003 Rady Miejskiej w Ujściu z dnia 28 marca 2003 roku. w sprawie określenia zasad gospodarowania nieruchomościami mienia komunalnego Gminy, Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13.01.1998 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania przetargów na zbycie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub własność gminy (Dz. U. Nr 9, poz. 30).

WYMAGANE DOKUMENTY:

1. Wniosek o sprzedaż lokalu mieszkalnego złożony przez najemcę mieszkania.

2. Wniosek w sprzedaż nieruchomości złożony przez osobę zainteresowaną nabyciem działki, gruntu itp.

OPŁATY:

Wnioski i podania w sprawach dotyczących gospodarki nieruchomościami są zwolnione z opłat skarbowych.

ZASADY SPRZEDAŻY LOKALI MIESZKALNYCH:

1. O przeznaczeniu do sprzedaży lokali mieszkalnych mienia komunalnego gminy z wyjątkiem lokali mieszkalnych mieszczących się w budynkach użyteczności publicznej, decyduje Burmistrz.

2. Przyznaje się pierwszeństwo w nabywaniu lokali mieszkalnych ich najemcom, jeżeli najem nawiązany został na podstawie umowy.

3. Sprzedaż lokalu następuje na podstawie złożonego przez najemcę wniosku lub złożonej oferty przez Burmistrza.

4. Przy sprzedaży lokali mieszkalnych w drodze bezprzetargowej od ustalonej ceny udziela się bonifikaty. Wysokość bonifikaty określa Rada Miejska w drodze uchwały.

5. Suma udzielonej bonifikaty nie może przekraczać 95% ceny lokalu mieszkalnego

6. Kosztami sporządzenia dokumentacji wymaganej przy sprzedaży nieruchomości oraz kosztami zawarcia aktu notarialnego obciążony jest jej nabywca

7. Kwota równa udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji podlega zwrotowi, jeżeli nabywca lokalu przed upływem 5 lat od dnia jego zakupu zbył lokal na rzecz innej osoby niż osoba bliska lub dokonał zmiany przeznaczenia lokalu.

ZASADY SPRZEDAŻY POZOSTAŁEGO MIENIA GMINNEGO:

1. Wszystkie nieruchomości (działki pod zabudowę, na cele rolne, lokale użytkowe, nie zamieszkałe lokale mieszkalne) sprzedawane są w trybie przetargowym, po przeznaczeniu ich przez Radę Miejską lub Zarządzenie Burmistrza do sprzedaży.

2. Zarządzenia Burmistrza Ujścia oraz wykazy mienia przeznaczonego do sprzedaży wywiesza się w siedzibie Urzędu Miejskiego w Ujściu do publicznej wiadomości na okres 21 dni.

3. Na co najmniej 14 dni przed terminem przetargu na zbycie nieruchomości podaje się do publicznej wiadomości ogłoszenia o przetargach. Ogłoszenia wywieszane są w siedzibie Urzędu Miejskiego, na stronie www.ujscie.pl, na tablicach informacyjnych w sołectwach Gminy Ujście. Ogłoszenia wysyłane są również do osób zainteresowanych nabyciem określonej nieruchomości. Informacja o organizowanych przetargach i wywieszonych do publicznej wiadomości wykazach nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży ukazuje się w lokalnej prasie (Tygodnik Nowy).

4. Cena wynegocjowana w drodze licytacji stanowi cenę sprzedaży nieruchomości.

5. Sprzedaż lub oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych następować może również w trybie bezprzetargowym w przypadkach określonych w ustawie o gospodarce nieruchomościami i Uchwale Rady Miejskiej w Ujściu Nr IV/32/2003 z 28 marca 2003 r. w sprawie określenia zasad gospodarowania nieruchomościami mienia komunalnego gminy.

6. Szczegółowe zasady sprzedaży nieruchomości określone zostały w aktach prawnych wymienionych w pkt. 5.

MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW:

Sekretariat Burmistrza Ujścia

TERMIN ODPOWIEDZI

1. Do 90 dni zawarcie umowy notarialnej od złożenia wniosku o kupno wynajmowanego lokalu mieszkalnego.

2. Do 30 dni od dnia ustalenia nabywcy w drodze przetargu do zawarcia umowy notarialnej.

OSOBA ODPOWIEDZIALNA:

referent ds. gospodarowania mieniem komunalnym tel.: 28-40-003 (wew. 40)

TRYB ODWOŁAWCZY:

Nie przysługuje.

2. PRZEKSZTAŁCANIE PRAWA UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO W PRAWO WŁASNOŚCI NIERUCHOMOŚCI

 

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości następuje na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. z 2005 r. Nr 175 poz. 1459 ze zm.).

 

Zgodnie z art.1 powołanej wyżej ustawy z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności mogą wystąpić:

-  osoby fizyczne i prawne będące w dniu 13 października 2005 r.  użytkownikami wieczystymi nieruchomości niezależnie od ich funkcji i przeznaczenia,

- osoby fizyczne będące w dniu 13 października 2005 r. użytkownikami wieczystymi nieruchomości, jeżeli użytkowanie wieczyste uzyskały w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa na podstawie innych tytułów, przed dniem 5 grudnia 1990 r.,

- osoby fizyczne i prawne będące właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego,

- spółdzielnie mieszkaniowe będące właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży.

Z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości mogą również wystąpić osoby fizyczne i prawne będące następcami prawnymi osób, o których mowa powyżej.

 

W przypadku współużytkowania wieczystego z żądaniem przekształcenie występują wszyscy współużytkownicy wieczyści .

Z żądaniem przekształcenia mogą wystąpić współużytkownicy wieczyści, których suma udziałów wynosi co najmniej połowę. Jeżeli co najmniej jeden współużytkownik wieczysty zgłosi sprzeciw wobec złożonego wniosku o przekształcenie, Burmistrz Ujścia zawiesza postępowanie. W takim przypadku stosuje się przepis art. 199 Kodeksu cywilnego.

 

Wyłączeniu podlegają:

-  nieruchomości oddane w użytkowanie wieczyste Polskiemu Związkowi Działkowców,

-  nieruchomości oddane w użytkowanie wieczyste państwowym i samorządowym osobom prawnym, a także spółkom handlowym, w odniesieniu do których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego jest podmiotem dominującym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 185, poz. 1439 oraz z 2010 r. Nr 167, poz. 1129),

-  nieruchomości, wobec których toczy się postępowanie administracyjne, mające na celu nabycie nieruchomości lub jej części pod inwestycję celu publicznego.

 

Decyzję o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości wydaje Burmistrz Ujścia.

 

Osoba, na rzecz której zostało przekształcone prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, jest obowiązana do uiszczenia dotychczasowemu właścicielowi opłaty z tytułu tego przekształcenia. Do ustalenia powyższej opłaty stosuje się przepisy art. 67 ust. 3a i art. 69 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.).

Istnieje możliwość rozłożenia opłaty na raty, na wniosek użytkownika wieczystego, na czas nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 20 lat, chyba że wnioskodawca wystąpi o okres krótszy niż 10 lat. Nieuiszczona część opłaty, rozłożonej na raty podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski. Wierzytelność Gminy Ujście z tytułu opłaty podlega zabezpieczeniu hipoteką przymusową na nieruchomości objętej przekształceniem.

 

Zgodnie z art. 5 przywołanej powyżej ustawy przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności  nieruchomości następuje nieodpłatnie na rzecz osób fizycznych lub ich następców prawnych  będących w dniu wejścia w życie ustawy użytkownikami wieczystymi nieruchomości, gdy użytkowanie wieczyste uzyskały w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa na podstawie innych tytułów, przed dniem 5 grudnia 1990 r., oraz spółdzielni mieszkaniowych lub ich następców prawnych, będących użytkownikami wieczystymi lub współużytkownikami wieczystymi nieruchomości, które uzyskały użytkowanie wieczyste w zamian za wywłaszczenie lub przejecie nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa.

 

Zaznaczyć należy, że od dnia 09 sierpnia 2011 r.  nie obowiązują bonifikaty w wysokości 90 % i 50 %. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 stycznia 2010r. sygn. akt K 9/08 (Dz.U. Nr 21, poz. 109) art. 4 ust. 8 i 9 (w zakresie obligatoryjnych bonifikat) ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. Nr 175, poz. 1459 ze zm.) jest niezgodny z Konstytucją.

 

Wymagane dokumenty:

- wniosek dostępny na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Ujściu - www.bip.ujscie.pl (w zakładce wzory dokumentów) lub w pokoju nr 9 w Urzędzie Miejskim w Ujściu,

-  odpis księgi wieczystej nieruchomości będącej przedmiotem przekształcenia,

- odpis księgi wieczystej lokalowej (dot. właścicieli lokali, którym przysługuje udział w prawie użytkowania wieczystego),

-  kopia dokumentu potwierdzającego podstawę prawną nabycia prawa użytkowania wieczystego,

-  dokumenty potwierdzające następstwo prawne (w szczególności postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku),

-  aktualny odpis z KRS (dot. osób prawnych),

-  dowód uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 10,00 zł na konto 19 1090 1320 0000 0000 3200 7691.

 

W przypadku ubiegania się o nieodpłatne przekształcenie w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa przed dniem 5 grudnia 1990 r. – należy dołączyć dokumenty potwierdzające uprawnienia użytkowania wieczystego lub jego następcy prawnego do nieodpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

  

 

Szczegółowe informacje można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Ujściu pok. nr 9 lub pod nr telefonu 67 – 2840 – 003 wew. 40.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

3. WYDAWANIE DECYZJI NA PODZIAŁ NIERUCHOMOŚCI

Podstawa prawna: ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 z późniejszymi zmianami) oraz Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 lutego 1998 roku w sprawie trybu dokonywania podziałów nieruchomości oraz sposobu sporządzania i rodzajów dokumentów wymaganych w tym postępowaniu (Dz. U. Nr 25, poz. 130) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późniejszymi zmianami).

WYMAGANE DOKUMENTY:

Wniosek o podział nieruchomości, do którego należy dołączyć:

1. dokumenty stwierdzające tytuł prawny do nieruchomości,

2. wypis z katastru nieruchomości,

3. wstępny projekt podziału opracowany na kopii mapy zasadniczej, a w przypadku jej braku – na kopii mapy katastralnej, uzupełnionych w razie potrzeby niezbędnymi dla projektu podziału elementami zagospodarowania terenu,

4. decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadkach o których mowa w art. 93 ust. 6 i art. 94 ust. 1.

Wstępny projekt podziału nieruchomości powinien przedstawiać w szczególności:

1. opis i położenie nieruchomości,

2. granice i oznaczenia nieruchomości podlegającej podziałowi,

3. oznaczenia nieruchomości sąsiednich,

4. granice i oznaczenia proponowanych do wydzielenia działek gruntu,

5. linie ścian oddzieleń przeciwpożarowych na całej wysokości budynku, jeżeli przedmiotem podziału jest nieruchomość zabudowana, a jej proponowany podział powodowałby także podział tego budynku.

OPŁATY:

Wniosek i załączniki zwolnione są z opłaty skarbowej, zgodnie z załącznikiem do ustawy o opłacie skarbowej.

MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW:

Sekretariat Burmistrza Ujścia

TERMIN ODPOWIEDZI:

Do 30 dni.

OSOBA ODPOWIEDZIALNA:

Podinspektor ds. gospodarki przestrzennej, tel.: 2840003 (wew. 38)

TRYB ODWOŁWACZY:

Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile za pośrednictwem Burmistrza Ujścia, w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.

drukuj pobierz pdf    

wstecz