Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usÅ‚ug i zgodnie z PolitykÄ… PrywatnoÅ›ci. Możesz okreÅ›lić warunki przechowywania lub dostÄ™pu do plików cookies w Twojej przeglÄ…darce. X
Bip - Strona główna

UrzÄ…d Miejski

Rada Miejska

Prawo lokalne

Budżet Miasta i Gminy Ujście

Informacje »

OÅ›wiadczenia majÄ…tkowe - kadencje od 2006 »

UchwaÅ‚y - kadencje od 2006 r. »

UchwaÅ‚y - kadencja 2002-2006 »

ZarzÄ…dzenia Burmistrza »

OgÅ‚oszenia »

Wzory dokumentów »

Poradnik interesanta »

Elektroniczna Skrzynka Podawcza »

Ochrona Å›rodowiska »

Kontrole »

Badanie satysfakcji klienta »

Nabór na stanowiska

Wybory Powszechne »

Spisy Powszechne

Ochrona Danych Osobowych »

Akty prawa miejscowego stanowione przez gminÄ™ »

Obwodnica - UjÅ›cie »

Dziennik Ustaw i Monitor Polski

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Ogłoszenia: Obwieszczenie o wydaniu decyzji środowiskowej dla inwestycji polegającej na budowie instalacji magazynowej gazu płynnego na terenie fermy drobiu, działce nr 328, w miejscowości Bronisławki, gm. Ujście

OBWIESZCZENIE

Na podstawie 153 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji
o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. (Dz. U. nr 199, poz. 1227), art. 32 ust. 2, art. 46 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. z 2008 r. Nr 150 poz. 25), w związku z art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 ze zm.) zawiadamiam, że w dniu 16 kwietnia 2009 roku została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia dla inwestycji polegającej na budowie instalacji magazynowej gazu płynnego na terenie fermy drobiu, działce nr 328, w miejscowości Bronisławki, gm. Ujście.
Informacja o wydanej decyzji znajduje się w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach prowadzonym na stanowisku ds. ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Ujściu przy ul. Plac Wiosny Ludów 2, pok. 9. Wykaz jest dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu.

 

                                                                                                   UjÅ›cie, dnia 16.04.2009 r.
OÅš: 7624/02/08/09

D E C Y Z J A

Na podstawie art. 153 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji
o Å›rodowisku i jego ochronie, udziale spoÅ‚eczeÅ„stwa w ochronie Å›rodowiska oraz o ocenach oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko. (Dz. U. nr 199, poz. 1227), art. art. 46 ust. 1 pkt 1, art. 46a ust. 7 pkt 4, art. 48 ust. 1, art. 56 ust. 1, 2, 3, 4, 7, 8 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony Å›rodowiska (t.j. Dz. U. z 2008 r. Nr 150 poz. 25) §3 ust.1 pkt 37 rozporzÄ…dzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r w sprawie okreÅ›lenia rodzajów przedsiÄ™wzięć mogÄ…cych znaczÄ…co oddziaÅ‚ywać na Å›rodowisko oraz szczegółowych uwarunkowaÅ„ zwiÄ…zanych z kwalifikowaniem przedsiÄ™wziÄ™cia do sporzÄ…dzenia raportu o oddziaÅ‚ywaniu na Å›rodowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 ze zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r – Kodeks postÄ™powania administracyjnego (Dz. U. z 2000r Nr 98, poz. 1071 ze zmianami)

określam

środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie instalacji magazynowej gazu płynnego na terenie fermy drobiu, działce nr 328,
w miejscowości Bronisławki, gm. Ujście

1. Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia:

Planowane przedsiÄ™wziÄ™cie zostanie zlokalizowane na nieruchomoÅ›ci oznaczonej numerem geodezyjnym 328, w miejscowoÅ›ci BronisÅ‚awki, gm. UjÅ›cie, powiat pilski.  
Przedsięwzięcie polega nas budowie instalacji magazynowej gazu płynnego składającej się z trzech naziemnych stalowych zbiorników gazu płynnego o pojemności 6400 m3 każdy.
Pojemność caÅ‚kowita instalacji zbiornikowej wyniesie 19,2 m3. BÄ™dÄ… to stalowe, ciÅ›nieniowe, cylindryczne zbiorniki, zbudowane ze stali 180-2A o podwyższonych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach w zakresie niskich temperatur. Grubość pÅ‚aszcza zbiorników wynosi 5,85 mm, ciÅ›nienie zbiorcze 1,56 MPa, próbne 2,03 MPa. BÄ™dÄ… one także fabrycznie wyposażone w podstawowe urzÄ…dzenia odcinajÄ…ce, zabezpieczajÄ…ce i kontrolno - pomiarowe. Zbiorniki te zostanÄ… ustawione na pÅ‚ycie fundamentowej, betonowej o wymiarach: 7,00 m x 6,00 m (powierzchnia zabudowy 42 m2). Gaz posÅ‚uży do ogrzewania, przy pomocy gazowych nagrzewnic powietrza, szeÅ›ciu budynków inwentarskich, zastÄ™pujÄ…c ogrzewanie olejem opaÅ‚owym, przyczyniajÄ…c siÄ™ do wyeliminowania możliwoÅ›ci przedostania siÄ™ zwiÄ…zków ropopochodnych do ziemi oraz ograniczajÄ…c emisjÄ™ dwutlenku siarki do powietrza. W skÅ‚ad instalacji gazowej wejdÄ…: magazyn gazu, (trzy zbiorniki z gazem), przyÅ‚Ä…cza gazowe do kurników oraz wewnÄ™trzne instalacje gazowe kurników. Roczne zapotrzebowanie fermy drobiu na gaz pÅ‚ynny wyniesie okoÅ‚o 120 000 litrów.  

  
2. Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich.

1) dostawcÄ… zbiorników i gazu pÅ‚ynnego może być tylko firma posiadajÄ…ca wyspecjalizowany sprzÄ™t do transportu i przechowywania gazu,
2) dostawa gazu może odbywać siÄ™ tylko przy pomocy autocystern wyposażonych w pompy pozwalajÄ…ce na rozÅ‚adunek w szczelnej zamkniÄ™tej instalacji,
3) w dnie zbiorników i na stanowisku rozÅ‚adunku cystern zastosować zawory nadmiernego wypÅ‚ywu, samozamykajÄ…ce siÄ™ w przypadkach awaryjnych,
4) zbiorniki wyposażyć w osprzÄ™t do pomiaru iloÅ›ci cieczy w zbiornikach, niedopuszczajacy do ich przepeÅ‚nienia,
5) zapewnić dowóz gazu pÅ‚ynnego w godzinach dziennych (od godz. 6.00 do 22.00),
6) zapewnić wÅ‚aÅ›ciwe gospodarowanie wytworzonymi odpadami, poprzez minimalizacje ich iloÅ›ci, selektywne magazynowanie w wydzielonych miejscach oraz zapewnienie ich odbioru lub ponownego wykorzystania,
7) gromadzić odpady w sposób zabezpieczajÄ…cy Å›rodowisko gruntowo-wodne przed zanieczyszczeniem,
8)  w przypadku zanieczyszczenia Å›rodowiska gruntowo-wodnego, w zwiÄ…zku z w/w ruchem pojazdów, podjąć dziaÅ‚ania majÄ…ce na celu ograniczenie rozprzestrzeniania siÄ™ zanieczyszczenia oraz jego wyeliminowania

Opiniowany teren znajduje się poza zasięgiem obszarów prawnie chronionych w zakresie cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i dóbr kultury.


3. Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia
w dokumentacji wymaganej do wydania decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1-13, w szczególności w projekcie budowlanym , w przypadku decyzji, o których mowa
w art. 72 ust. 1 pkt 1 i 10.

W projekcie budowlanym należy uwzględnić następujące rozwiązania chroniące środowisko:
- zastosować materiaÅ‚y oraz technologie bezpieczne ekologicznie,
- zapewnić uregulowanie odprowadzenia wód opadowych z terenu drogi,
- zachować wymagane odlegÅ‚oÅ›ci od zabudowaÅ„ i obiektów na dziaÅ‚kach sÄ…siednich,
- przedsiÄ™wziÄ™cie realizować zgodnie z wymogami zawartymi w obowiÄ…zujÄ…cych przepisach prawnych w tym ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony Å›rodowiska (Dz. U.
z 2008 r. Nr 25, poz. 150 ze. zm.) oraz ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. Nr 115, poz. 1229, z późniejszymi zmianami),
- wszystkie prace budowlane należy prowadzić tak, aby ich wpÅ‚yw na Å›rodowisko byÅ‚ najmniejszy,
- okreÅ›lić sposób postÄ™powania z odpadami powstajÄ…cymi w trakcie wykonywania robót budowlanych oraz sposób zagospodarowania mas ziemnych z wykopów.


4. Wymogi w zakresie przeciwdziaÅ‚ania skutkom awarii przemysÅ‚owych, w odniesieniu  do przedsiÄ™wzięć zaliczanych do zakÅ‚adów stwarzajÄ…cych zagrożenie wystÄ…pienia poważnych awarii w rozumieniu ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku – Prawo ochrony Å›rodowiska.

Przedsięwzięcie nie spełnia warunków, o których mowa w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 9 kwietnia 2002 r. w sprawie rodzajów i ilości substancji niebezpiecznych, których znajdowanie się w zakładzie decyduje o zaliczeniu go zakładu o zwiększonym ryzyku albo zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

5. Wymogi w zakresie ograniczenia transgranicznego oddziaływania na środowisko
w odniesieniu do przedsięwzięć, dla których przeprowadzono postępowanie w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko.

Z uwagi na charakter, zakres oraz bardzo dużą odległość przedsięwzięcia od granic Rzeczpospolitej Polskiej, nie stwierdzono możliwości transgranicznego oddziaływania na środowisko. W związku z tym nie przeprowadzono postępowania dotyczącego transgranicznego oddziaływania na środowisko.

6. W przypadku, o którym mowa w art. 135 ust. 1 – stwierdzenie koniecznoÅ›ci utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania.

Z postÄ™powania w sprawie oceny oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko nie wynika, aby poza terenem obiektu nie byÅ‚y dotrzymane standardy jakoÅ›ci Å›rodowiska – tym samym nie jest wymagane utworzenie obszaru ograniczonego użytkowania.

U z a s a d n i e n i e

 PrzedsiÄ™biorstwo Handlowo-UsÅ‚ugowe ROL-BIG pismem z dnia 20.02.2008 r. zwróciÅ‚o siÄ™ do Burmistrza UjÅ›cia z wnioskiem o wydanie decyzji o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizacje przedsiÄ™wziÄ™cia dla inwestycji polegajÄ…cej na budowie instalacji magazynowej gazu pÅ‚ynnego na terenie fermy drobiu w miejscowoÅ›ci BronisÅ‚awki gm. UjÅ›cie, na dziaÅ‚ce oznaczonej numerem geodezyjnym 328.
 Pismem z dnia 10.03.2008 r. Burmistrz UjÅ›cia wezwaÅ‚ wnioskodawcÄ™ do uzupeÅ‚nienia braków we wniosku, które to zostaÅ‚y zÅ‚ożone w dniu 19.03.2008 r.
 Stosownie do art. 61 § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postÄ™powania administracyjnego (t.j. Dz. U. Nr 98 poz. 1071 ze zm.) Burmistrz UjÅ›cia zawiadomiÅ‚ strony
o wszczęciu postępowania administracyjnego zmierzającego do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia.
 Stosowanie do art. 51 ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony Å›rodowiska Burmistrz UjÅ›cia w dniu 11.03.2008 r. wystÄ…piÅ‚ do Starosty Pilskiego i PaÅ„stwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pile o dokonanie uzgodnieÅ„
w zakresie konieczności i ewentualnego zakresu raportu o oddziaływaniu na środowisko.
 OpiniÄ… sanitarnÄ… ON-NS-72/2-2-8/08 z dnia 10.04.2008 r. PaÅ„stwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny opowiedziaÅ‚ siÄ™ za brakiem koniecznoÅ›ci sporzÄ…dzenia raportu dla przedmiotowego przedsiÄ™wziÄ™cia. 
 Postanowieniem SR.X.7633-8/08 z dnia 18.04.2008 R. Starosta Pilski przekazaÅ‚ wystÄ…pienie Burmistrza MarszaÅ‚kowi Województwa Wielkopolskiego jako organowi wÅ‚aÅ›ciwemu rzeczowo do rozpatrzenia sprawy.
W związku faktem, iż inwestycja jest realizowana na terenie zakładu, w którym jest eksploatowana instalacja będąca przedsięwzięciem mogącym znacząco oddziaływać na środowisko, dla którego sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko jest obowiązkowe, przedsięwzięcie to należało zaliczyć do przedsięwzięć, dla których sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko jest obowiązkowe. W związku tym Burmistrz Ujścia nie miał obowiązku wystąpienia do organów opiniujących o wydanie opinii w kwestii konieczności sporządzenia raportu. Zgodnie z § 2 ust. 2 pkt 1 w/w rozporządzenia Rady Ministrów sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko wymagają przedsięwzięcia realizowane na terenie zakładu lub obiektu zaliczonego do przedsięwzięć wymienionych w ust. 1a, będące przedsięwzięciami wymienionymi w § 3 ust. 1.
W dniu 23.08.2008 r. Firma ROL-BIG Sp. z o.o. złożyła raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Burmistrz Ujścia zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska podał do publicznej wiadomości informację o wniosku inwestora, raporcie o oddziaływaniu na środowisko oraz poinformował o możliwości składania uwag
i wniosków w terminie od 8 do 29 wrzeÅ›nia 2008 roku.   
W terminie tym nie wpÅ‚ynęły żadne uwagi i wnioski. 
Burmistrz Ujścia, wypełniając delegację art. 48 ust. 2 cytowanej wyżej ustawy, w dniu 05.09.2008 r. wystąpił do Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o uzgodnienie pod względem wymagań ochrony środowiska warunków realizacji przedsięwzięcia dla przedmiotowej inwestycji. Informacja
o wystÄ…pieniu zostaÅ‚a podana do publicznej wiadomoÅ›ci. 
 PaÅ„stwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny postanowieniem z dnia 19.09.2008 r. znak: ON-NS-72/6-5-13/08 uzgodniÅ‚ pozytywnie bez zastrzeżeÅ„ dokumentacjÄ™ dotyczÄ…cÄ… Å›rodowiskowych uwarunkowaÅ„ dla w/w przedsiÄ™wziÄ™cia. Organ stwierdziÅ‚, iż realizacja planowanego przedsiÄ™wziÄ™cia nie zmienia sposobu korzystania ze Å›rodowiska i nie bÄ™dzie miaÅ‚a wpÅ‚ywu na generowanie innych, nowych oddziaÅ‚ywaÅ„ mogÄ…cych negatywnie wpÅ‚ywać na zdrowie i życie ludzi. Postanowienie to zostaÅ‚o podane do publicznej wiadomoÅ›ci.
 UrzÄ…d MarszaÅ‚kowski Województwa Wielkopolskiego pismem z dnia 14.11.2008 r. znak: DSR.VI.7629-16/08 wezwaÅ‚ inwestora do uzupeÅ‚nienia raportu.
 UrzÄ…d MarszaÅ‚kowski Województwa Wielkopolskiego pismem z dnia 14.11.2008 r. poinformowaÅ‚, iż zgodnie z art. 160 ust. 2 i 3 w zwiÄ…zku z art. 160 ust. 1 pkt 8, MarszaÅ‚ek Województwa Wielkopolskiego przekazaÅ‚ akta sprawy Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Åšrodowiska w Poznaniu. Przedmiotowa informacja zostaÅ‚a podana do publicznej wiadomoÅ›ci w sposób zwyczajowo przyjÄ™ty.
 Firma ROL-BIG Sp. z o.o. w dniu 02.12.2008 r. uzupeÅ‚niÅ‚a raport o oddziaÅ‚ywaniu na Å›rodowisko.
 Regionalny Dyrektor Ochrony Åšrodowiska pismem z dnia 05.12.2008 r. znak: RDOÅš-30-OO.I.66190-57/18/jl poinformowaÅ‚, iż ze wzglÄ™du na zÅ‚ożoność sprawy oraz w zwiÄ…zku
z oczekiwaniem na uzupełnienie raportu, na podstawie art. 36 § 1 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego sprawa zostanie załatwiona w terminie późniejszym tj do 31.12.2008 r., natomiast pismem z dnia poinformował, iż nowy termin załatwienia sprawy ustalono na 06.02.2009 r.
   Pismem z dnia 04.02.2009 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Åšrodowiska wezwaÅ‚ inwestora do uzupeÅ‚nienia raportu. Ten sam organ pismem dnia 05.02.2009 r. poinformowaÅ‚, iż nowy termin zaÅ‚atwienia sprawy to 14.03.2009 r., nastÄ™pnie pismem z dnia 14.11.2008 r. wezwaÅ‚ inwestora do zÅ‚ożenia wyjaÅ›nieÅ„ i uzupeÅ‚nienia raportu.
 Postanowieniem z dnia 18.03.2009 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Åšrodowiska
w Poznaniu w toku postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach uzgodnił i wskazał warunki realizacji przedsięwzięcia. Warunki te zostały zawarte w niniejszej decyzji. Obwieszczenie o postanowieniu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska zostało podane do publicznej wiadomości.
Zgodnie art. 85 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji
o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. (Dz. U. nr 199, poz. 1227), organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach podaje do publicznej wiadomości informacje o wydanej decyzji i o możliwości zapoznania się z jej treścią oraz dokumentacja sprawy, w tym z uzgodnieniem dokonanym
z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska oraz opinią Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
W dniu 20.02.2009 r. Burmistrz Ujścia poprzez obwieszczenie podał informację
o zakończeniu postępowania dowodowego w powyższej sprawie i możliwości zapoznania się
z aktami sprawy w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia. Termin ten minÄ…Å‚
13 kwietnia 2009 roku. W trakcie toczącego się postępowania oceny oddziaływania na środowisko nie złożono żadnych wniosków ani uwag, co do wyżej wymienionego przedsięwzięcia.
Planowana budowa instalacji magazynowej gazu płynnego należy do przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 37 rozporządzenia rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r
w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 ze zm.), jednak ze względu na fakt, iż jest położona na terenie fermy drobiu o obsadzie powyżej 210 DJP, wymienionej w § 2 ust. 1 pkt 43 w/w rozporządzenia jako przedsięwzięci mogące znacząco oddziaływać na środowisko, wymaga sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko.
Na podstawie ar. 48 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo ochrony środowiska organem właściwym
w sprawie był Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny.
W zwiÄ…zku z wejÅ›ciem w życie w dniu 15 listopada 2008 roku ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostÄ™pnianiu informacji o Å›rodowisku i jego ochronie, udziale spoÅ‚eczeÅ„stwa w ochronie Å›rodowiska oraz o ocenach oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko (Dz. U. Nr 199 poz. 1227), na podstawie art. 153 ust. 1 pkt 2 kompetencje MarszaÅ‚ka Województwa w sprawie uzgodnienia warunków realizacji przedmiotowego przedsiÄ™wziÄ™cia przejÄ…Å‚ Regionalny Dyrektor Ochrony Åšrodowiska. 
Planowane przedsiÄ™wziÄ™cie zostanie zlokalizowane na nieruchomoÅ›ci oznaczonej numerem geodezyjnym 328, w miejscowoÅ›ci BronisÅ‚awki, gm. UjÅ›cie, powiat pilski.  
Przedsięwzięcie polega nas budowie instalacji magazynowej gazu płynnego składającej się
z trzech naziemnych stalowych zbiorników gazu płynnego o pojemności 6400 m3 każdy.
Pojemność caÅ‚kowita instalacji zbiornikowej wyniesie 19,2 m3. BÄ™dÄ… to stalowe, ciÅ›nieniowe, cylindryczne zbiorniki, zbudowane ze stali 180-2A o podwyższonych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach w zakresie niskich temperatur. Grubość pÅ‚aszcza zbiorników wynosi 5,85 mm, ciÅ›nienie zbiorcze 1,56 MPa, próbne 2,03 MPa. BÄ™dÄ… one także fabrycznie wyposażone w podstawowe urzÄ…dzenia odcinajÄ…ce, zabezpieczajÄ…ce i kontrolno - pomiarowe. Zbiorniki te zostanÄ… ustawione na pÅ‚ycie fundamentowej, betonowej o wymiarach: 7,00 m x 6,00 m (powierzchnia zabudowy 42 m2). Gaz posÅ‚uży do ogrzewania, przy pomocy gazowych nagrzewnic powietrza, szeÅ›ciu budynków inwentarskich, zastÄ™pujÄ…c ogrzewanie olejem opaÅ‚owym , przyczyniajÄ…c siÄ™ do wyeliminowania możliwoÅ›ci przedostania siÄ™ zwiÄ…zków ropopochodnych do ziemi oraz ograniczajÄ…c emisjÄ™ dwutlenku siarki do powietrza. W skÅ‚ad instalacji gazowej wejdÄ…: magazyn gazu, (trzy zbiorniki z gazem), przyÅ‚Ä…cza gazowe do kurników oraz wewnÄ™trzne instalacje gazowe kurników. Roczne zapotrzebowanie fermy drobiu na gaz pÅ‚ynny wyniesie okoÅ‚o 120 000 litrów.  
 Planowana inwestycja musi speÅ‚niać wymogi okreÅ›lone w rozporzÄ…dzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw pÅ‚ynnych, rurociÄ…gi przesyÅ‚owe dalekosiężne sÅ‚użące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 243 poz. 2063 ze zm.) odnoÅ›nie magazynowania gazu pÅ‚ynnego w zbiornikach miÄ™dzy innymi w zakresie wyposażenia zbiorników, ich zabezpieczeÅ„, usytuowania, w tym odlegÅ‚oÅ›ci od budynków, ogrodzeÅ„ i dróg publicznych.
 W raporcie o oddziaÅ‚ywaniu przedmiotowego przedsiÄ™wziÄ™cia na Å›rodowisko (jego uzupeÅ‚nieniu) zawarto dane oraz obliczenia wielkoÅ›ci emisji dla źródeÅ‚ emisji zorganizowanej i niezorganizowanej do powietrza zlokalizowanych na fermie, istniejÄ…cych jak
i projektowanych tj. dla 6 budynków inwentarskich oraz ruchu pojazdów.
Z przeprowadzonych obliczeń wynika, iż wielkości emisji w/w substancji nie spowodują przekroczenia dopuszczalnych poziomów odniesienia w powietrzu oraz dopuszczalnych częstości przekroczeń określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 5 grudnia 2002 roku w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu (Dz. U.
z 2003 r. Nr 1 poz. 12), a w związku z tym spełnione są wymagania w zakresie ochrony powietrza określone w przepisach prawa.
 Należy zauważyć, że zgodnie z art. 152 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony Å›rodowiska (t.j. Dz. U. z 2008 r. Nr 25 poz. 150) i zaÅ‚Ä…cznikiem (Tabela A pkt 6) do rozporzÄ…dzenia Ministra Åšrodowiska Z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgÅ‚oszenia (Dz. U. Nr 283 poz. 2839), prowadzÄ…cy instalacjÄ™ jest zobowiÄ…zany do dokonania zgÅ‚oszenia zbiorników magazynowych gazu pÅ‚ynnego (instalacja do magazynowania paliw pÅ‚ynnych). 
 W celu wyeliminowania możliwoÅ›ci awarii oraz zwiÄ…zanych z tym skutków ekologicznych, zobowiÄ…zano inwestora, by dostawcÄ… zbiorników i gazu pÅ‚ynnego byÅ‚a tylko firma posiadajÄ…ca wyspecjalizowany sprzÄ™t do transportu i przechowywania gazu, a także, aby dostawa gazu odbywaÅ‚a siÄ™ tylko przy pomocy autocystern wyposażonych w pompy pozwalajÄ…ce na rozÅ‚adunek w szczelnej zamkniÄ™tej instalacji. Ponadto, w zwiÄ…zku
z powyższym, nałożono na inwestora obowiązek wyposażenia zbiorników, aby na dnie zbiorników i na stanowisku rozładunku cystern zastosować zawory nadmiernego wypływu, samozamykające się w przypadkach awaryjnych oraz wyposażyć je w osprzęt do pomiaru ilości cieczy w zbiornikach niedopuszczajacy do ich przepełnienia.
 Przeanalizowano również oddziaÅ‚ywanie przedmiotowej inwestycji na klimat akustyczny. ZobowiÄ…zano inwestora do dowozu gazu pÅ‚ynnego w godzinach dziennych (od godz. 6.00 do 22.000). Na podstawie przedstawionych obliczeÅ„, że haÅ‚as zwiÄ…zany z poruszaniem siÄ™ samochodów dostarczajÄ…cych gaz pÅ‚ynny do zbiorników magazynowych na granicy dziaÅ‚ki ksztaÅ‚tuje siÄ™ na poziomie niższym niż L Aeq= 55 dB A). Wielkość emisji haÅ‚asu nie powoduje przekroczenia wielkoÅ›ci dopuszczalnej dla pory dziennej zgodnie z rozporzÄ…dzeniem Ministra Åšrodowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów haÅ‚asu w Å›rodowisku (Dz. U. Nr 120 poz. 826).  
 Planowane przedsiÄ™wziÄ™cie nie bÄ™dzie źródÅ‚em dodatkowym Å›cieków socjalno-bytowych, ani Å›cieków technologicznych. Nie wymaga także zaopatrzenia w wodÄ™, poza zapewnieniem odpowiedniej iloÅ›ci wody na cele przeciwpożarowe. Teren fermy zasilany jest z wÅ‚asnego ujÄ™cia wód podziemnych. W celu ochrony Å›rodowiska gruntowo-wodnego zobowiÄ…zano inwestora do gromadzenia odpadów sposób zabezpieczajÄ…cy Å›rodowiska gruntowo-wodnego, w zwiÄ…zku z ruchem pojazdów, w tym autocystern, naÅ‚ożono na inwestora obowiÄ…zek podjÄ™cia dziaÅ‚aÅ„ majÄ…cych na celu ograniczenie rozprzestrzeniania siÄ™ zanieczyszczenie oraz jego wyeliminowania. ZanieczyszczonÄ… ziemiÄ™ należy zebrać do odpowiednich pojemników i przekazać do unieszkodliwienia.
 Zgodnie z kartÄ… charakterystyki niebezpiecznego preparatu, propan-butan ze wzglÄ™du na fakt, że stosunkowo szybko odparowuje nie powoduje skażeÅ„ Å›rodowiska gruntowo-wodnego. NajwiÄ™ksze zagrożenie dla Å›rodowisko, w tym ludzi, wiąże siÄ™ z jego wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciami zapalnymi i wybuchowymi.
 W celu zapewnienia wÅ‚aÅ›ciwej gospodarki odpadami zobowiÄ…zano inwestora do minimalizacji iloÅ›ci powstajÄ…cych odpadów, selektywnego zaopatrzenia w wydzielonych miejscach i zapewnienia ich odbioru lub ponownego wykorzystania.
Planowane przedsiÄ™wziÄ™cie znajduje siÄ™ w odlegÅ‚oÅ›ci okoÅ‚o 7 km od obszaru specjalnej ochrony ptaków Nadnoteckie Å‚Ä™gi PLB300003 oraz specjalnego obszaru ochrony siedlisk Dolina Noteci 300004. UwzglÄ™dniajÄ…c charakter, lokalizacje i zakres oddziaÅ‚ywania przedsiÄ™wziÄ™cia stwierdzono, że jego realizacja nie bÄ™dzie stanowić zagrożenia dla siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roÅ›lin i zwierzÄ…t, dla których ochrony wyznaczono w/w obszary Natura 2000. 
Analizując powyższe uznano, że planowana do realizacji inwestycja nie wpłynie na pogorszenie stanu środowiska, a jego oddziaływanie zamknie się w granicach nieruchomości, na których będzie prowadzona inwestycja.
Wobec powyższego stwierdzam, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, dla planowanego przedsięwzięcia przeprowadzono postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko i ustalono środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia.
             BiorÄ…c powyższe pod uwagÄ™ orzeczono jak w sentencji decyzji.


P o u c z e n i e


       Od niniejszej decyzji przysÅ‚uguje odwoÅ‚anie do SamorzÄ…dowego Kolegium OdwoÅ‚awczego w Pile za poÅ›rednictwem Burmistrza UjÅ›cia w terminie 14 dni od dnia jej dorÄ™czenia.


Załączniki:
Załącznik Nr 1. Karta Informacyjna


                                                                                   W-z Burmistrza
                                                                                    Z-ca Burmistrza
                                                                              /-/ mgr  mgr Beata Ima


OtrzymujÄ…:
1. ROL-BIG Sp. z o.o.
ul. Parkowa 1, Brzeźno
64-920 Piła
2. stanowisko ds. gospodarki przestrzennej – w miejscu
3. strony postÄ™powania – zgodnie z art. 49 kpa
    - tablica informacyjna UrzÄ™du Miejskiego w UjÅ›ciu
    - tablice informacyjne w SoÅ‚ectwach
    - Biuletyn Informacji Publicznej
4. a/a

Do wiadomości:
1. PaÅ„stwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pile
2. Regionalny Dyrektor Ochrony Åšrodowiska w Poznaniu


Załącznik nr 1 do decyzji
z dnia 16 kwietnia 2009 roku
OÅš: 76224/03/08/09


Charakterystyka przedsięwzięcia

będąca załącznikiem do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia
dla inwestycji polegającej na budowie instalacji magazynowej gazu płynnego na terenie fermy drobiu, działce nr 328, w miejscowości Bronisławki, gm. Ujście


1) Rodzaj, skala i usytuowanie przedsięwzięcia
Rodzaj inwestycji: instalacja magazynowa gazu płynnego
Skala inwestycji: trzy nadziemne stalowe zbiorniki o pojemnościach 6400 1 (pojemność instalacji magazynowej 19 200 1)
Usytuowanie przedsięwzięcia: teren fermy drobiu w Bronisławach Gm. Ujście, dz. nr 328

2) Powierzchnia zajmowanej nieruchomości, a także obiektu budowlanego oraz dotychczasowy sposób ich wykorzystywania.
Zbiorniki magazynowe gazu pÅ‚ynnego tworzÄ…ce instalacjÄ™ magazynowÄ…,, ustawione bÄ™dÄ… na pÅ‚ycie fundamentowej o wymiarach: 7,00 m x 6, 00 m i powierzchni zabudowy: 42 rn2 . Obiekt ten znajdować siÄ™ bÄ™dzie na terenie fermy drobiu zajmujÄ…cej powierzchniÄ™ 5,72 ha, na którym usytuowane sÄ… budynki inwentarskie (kurniki) w iloÅ›ci 6 szt., oraz inne obiekty i urzÄ…dzenia fermy. Obiekty i urzÄ…dzenia fermy zajmujÄ… 70 % powierzchni dziaÅ‚ki nr 328. PozostaÅ‚a część nieruchomoÅ›ci pokryta jest zieleniÄ… niskÄ… i obsadzona drzewami. Wokół dziaÅ‚ki nr 328 sÄ…siadujÄ… nastÄ™pujÄ…ce dziaÅ‚ki o numerach 330/2, 322/14 i 326, które sÄ… wÅ‚asnoÅ›ciÄ… PHU „ROL-BIG" Sp. z o.o. i prowadzona jest na nich dziaÅ‚alność rolna.

3) Rodzaj technologii
Instalacja magazynowa gazu płynnego będzie częścią instalacji gazowej planowanej do budowy na terenie fermy drobiu w Bronisławach. W skład instalacji gazowej wchodzić będą następujące instalacje:
- magazyn gazu (trzy zbiorniki o poj. 6400 1),
- przyłącza gazowe do kurników,
- wewnętrzne instalacje gazowe kurników.
Gaz płynny(propan - butan) dostarczany będzie na fermę autocysterną i przechowywany pod ciśnieniem w trzech stalowych, hermetycznych zbiornikach wyposażonych w urządzenie wyparne. Gaz po odparowaniu w urządzeniu wyparnym zostanie przesłany za pomocą gazociągów niskociśnieniowych (przyłączy gazowych) dc budynków inwentarskich, gdzie posłuży do zasilania nagrzewnic gazowych służących do ogrzewania kurników.
Zgodnie z §3 ust.l pkt 37 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz.U.Nr 257, poz.2573, ze zm.),
z w/w instalacji jedynie budowa magazynu gazu propan - butan zaliczana jest do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla której raport
o oddziaływaniu na środowisko może być wymagany. Jednak ze względu na fakt, iż dla fermy' drobiu przeprowadzana była ocena oddziaływania na środowisko (sporządzony był raport
o oddziaływaniu tego przedsięwzięcia na środowisko) oraz z powodu znikomego oddziaływania na środowisko instalacji magazynowej gazu płynnego, sporządzanie raportu dla tej instalacji było by nieracjonalne.

4) Ewentualne warianty przedsięwzięcia
Budynki inwentarskie fermy drobiu w Bronisławach wyposażone są w nagrzewnice powietrza zasilane olejem opałowym. Jednak ze względu na wysoki koszt tego paliwa oraz ze względu na zanieczyszczenie powietrza powodowane spalaniem oleju opałowego, uzasadnionym będzie zastąpienie tego paliwa gazem płynnym, podczas spalania którego powstaje znacznie mniej zanieczyszczeń. Instalacja gazowa fermy drobiu w Bronisławach będzie, więc alternatywą dla istniejącej instalacji olejowej.

5) Przewidywana ilość wykorzystywanej wody i innych wykorzystywanych surowców, materiałów, paliw oraz energii
Do funkcjonowania instalacji i magazynowej gazu płynnego nie wykorzystuje się wody
i energii elektrycznej.
Roczne zapotrzebowanie fermy drobiu na gaz płynny wyniesie około 120 000 1.

6) Rozwiązania chroniące środowisko
W związku z tym, że jedynym czynnikiem mogącym mieć wpływ na środowisko jest ewentualny wyciek gazu propan - butan z instalacji, projektowana instalacja magazynowa zostanie wyposażona w osprzęt techniczny zabezpieczający przed takim wyciekiem.

7) Rodzaje i przewidywana ilość wprowadzonych do środowiska substancji lub energii przy zastosowaniu rozwiązań chroniących środowisko.
Ilość gazu propan-butan, jaka wydostanie się podczas normalnej pracy instalacji magazynowej gazu jest pomijalnie znikoma - nie przekroczy standardów emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
Projektowana instalacja nie będzie źródłem emisji energii do środowiska.

8) Obszary podlegajÄ…ce ochronie na podstawie ustawy o ochronie przyrody znajdujÄ…ce siÄ™
w zasięgu znaczącego oddziaływania przedsięwzięcia.
Projektowana instalacja gazu płynnego nie będzie znacząco oddziaływać na środowisko.

            W-z Burmistrza
                                                                                  Z-ca Burmistrza
                                                                             /-/ mgr  mgr Beata Ima

drukuj pobierz pdf    

wstecz