Zasady dostępu do informacji publicznej
Prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienia do:
Prawo do uzyskania informacji przysługuje każdemu. Nie wolno żądać uzasadnienia wniosku o udostępnienie takiej informacji.
Informacje podlegające udostępnieniu:
Formy udostępniani informacji:
Udostępnianie informacji na wniosek
Informacja publiczna, która nie zostaÅ‚a udostÄ™pniona w Biuletynie Informacji Publicznej jest udostÄ™pniana na wniosek zainteresowanego.
UdostÄ™pnianie informacji na wniosek nastÄ™puje "bez zbÄ™dnej zwÅ‚oki", nie później niż w terminie 14 dni od dnia zÅ‚ożenia wniosku.
Jeżeli jest to niemożliwe, należy powiadomić wnioskodawcÄ™ w tym terminie, o powodach opóźnienia w przekazaniu informacji oraz o nowym terminie, nie dÅ‚uższym jednak niż 2 miesiÄ…ce.
Jeśli informacja może być przekazana niezwłocznie, w formie ustnej lub pisemnej, osoba występująca o informację nie składa pisemnego wniosku.
Instytucja udostępniająca informację ma obowiązek umożliwić jej skopiowanie, wydrukowanie, przesłanie lub przeniesienie na powszechnie używany nośnik informacji.
Ograniczenia w dostępie do informacji publicznej
Odmowa udzielenia informacji może nastąpić jedynie ze względu na jej niejawność (ochrona danych osobowych, prawo do prywatności, tajemnica państwowa, służbowa, skarbowa, statystyczna).
Odmowa następuje w formie decyzji administracyjnej, a odwołanie od tej decyzji rozpoznaje się w terminie 14 dni.
Odpowiedzialność karna
Przepis art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej przewiduje grzywnę, karę ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku, dla tego, kto wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej.