Rada Miejska w Ujściu z głębokim zaniepokojeniem przyjęła informację o przebiegu prac nad przygotowaniem przyszłego kształtu polityk wspólnotowych po 2013 roku, w odniesieniu do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Biorąc pod uwagę cele rozwojowe kraju do 2020 roku sformułowane w średniookresowej Strategii Rozwoju Kraju 2020 oraz założenia określone w Strategii zrównoważonego rozwoju wsi i rybactwa znajdujące swoje odzwierciedlenie w przepisach Unii Europejskiej odnoszących się do polityki rozwoju obszarów wiejskich stwierdzamy, że dotychczasowe działania Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w przedmiotowym zakresie są niewystarczające i odbiegające od obowiązujących w tej materii standardów w zakresie wzajemnego partnerstwa. Niepokojące jest zupełne nie liczenie się z opiniami i stanowiskami innych podmiotów i środowisk odpowiedzialnych za rozwój obszarów wiejskich, w tym samorządów województw, powiatów i gmin.
Resort Rolnictwa przygotowaÅ‚ pierwszÄ… oficjalnÄ… (wstÄ™pnÄ…) wersjÄ™ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich bez jakichkolwiek konsultacji z w/w samorzÄ…dami, które sÄ… odpowiedzialne za rozwój, w tym ksztaÅ‚towanie polityki rozwoju obszarów wiejskich na swoim terenie. Do przedstawionej wersji Programu wniesione zostaÅ‚y przez różne podmioty – w tym samorzÄ…dy gminne i wojewódzkie – liczne uwagi. Wniesione uwagi dotyczyÅ‚y w głównej mierze zakresu rzeczowego przedstawionej wersji, zwÅ‚aszcza nieuwzglÄ™dnienia infrastruktury wodno – Å›ciekowej oraz drogowej, która zdaniem samorzÄ…dów stanowi podstawÄ™ rozwoju tych obszarów. Ministerstwo Rolnictwa nie przeprowadziÅ‚o też w tej sprawie żadnej merytorycznej dyskusji z podmiotami samorzÄ…dowymi, które z racji peÅ‚nionych funkcji powinny być traktowane w sposób równorzÄ™dny i partnerski, a nie przedmiotowo – jak to ma miejsce w relacji z Ministerstwem Rolnictwa.
Niezrozumiałym jest fakt, iż wysokość planowanych środków na PROW 2014-2020 Filar II na infrastrukturę techniczną realizowaną przez gminy dla całego kraju będzie w wysokości, jaka w PROW 2007-2013 przypadała na jedno województwo. Konieczne jest zatem jak najszybsze podjęcie działań mających na celu pozyskanie dodatkowych środków z budżetu państwa na rozwój i aktywizację obszarów wiejskich w ramach II Filaru Polityki Rolnej ze względu na planowane przesunięcie przez Resort Rolnictwa 25% środków na wsparcie płatności bezpośrednich.
Środki mają być przeznaczone na rozwój obszarów wiejskich, wydaje się więc dziwnym fakt, iż zgodnie z planowanym podziałem, będzie możliwość budowania targowisk nie w miastach liczących do 50.000 mieszkańców, a do 250.000 mieszkańców. Działania te zmierzają do przeznaczenia środków na rozwój obszarów w pierwszej kolejności miejskich a nie, jak to wynika z ich nazwy, obszarów wiejskich.
Jednym z najbardziej uciążliwych problemów, z jakimi borykają się samorządy jest infrastruktura drogowa, szczególnie na szczeblu lokalnym. Wstępne informacje docierające do samorządów wskazywały, iż postulaty gmin w zakresie budowy dróg zostaną uwzględnione w Programie na lata 2014-2020, jednak przedstawiona oficjalna wersja nie przewiduje środków na infrastrukturę drogową.
UznajÄ…c, iż infrastruktura techniczna, w tym w szczególnoÅ›ci rozwój gospodarki wodno – Å›ciekowej oraz infrastruktury drogowej jest jednym z najistotniejszych elementów rozwoju obszarów wiejskich, Rada Miejska w UjÅ›ciu apeluje o uwzglÄ™dnienie w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 umożliwienia ubiegania siÄ™ przez samorzÄ…dy gminne o dofinansowanie tych dziaÅ‚aÅ„, gdyż propozycje przedstawione przez Ministerstwo Rolnictwa sÄ… sprzeczne z ideÄ… zrównoważonego rozwoju kraju.
Przewodniczący Rady Miejskiej w Ujściu
inż. Jerzy Koźma