Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Bip - Strona główna

Urząd Miejski

Rada Miejska

Prawo lokalne

Budżet Miasta i Gminy Ujście

Informacje »

Oświadczenia majątkowe - kadencje od 2006 »

Uchwały - kadencje od 2006 r. »

Uchwały - kadencja 2002-2006 »

Zarządzenia Burmistrza »

Ogłoszenia »

Wzory dokumentów »

Poradnik interesanta »

Elektroniczna Skrzynka Podawcza »

Ochrona środowiska »

Kontrole »

Badanie satysfakcji klienta »

Nabór na stanowiska

Wybory Powszechne »

Spisy Powszechne

Ochrona Danych Osobowych »

Akty prawa miejscowego stanowione przez gminę »

Obwodnica - Ujście »

Dziennik Ustaw i Monitor Polski

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Ogłoszenia: O B W I E S Z C Z E N I E Burmistrza Ujścia zawiadamiające strony o wydanym postanowieniu w przedmiocie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie

O B W I E S Z C Z E N I E

Burmistrza Ujścia

 

Na podstawie art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), w związku z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.) Burmistrz Ujścia

 

zawiadamia strony postępowania

 

o wydanym w dniu 21.06.2012 r., znak: OŚ.6220.4.2012 postanowieniu, którego treść podaję poniżej:

 

 

P O S T A N O W I E N I E

 

Na podstawie art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199 poz. 1227 ze zm.), w związku z art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U.00.98.1071 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, ul. Wilczak 51, 61-623 Poznań

 

stwierdzam brak potrzeby

 

przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie drogi wojewódzkiej nr 182 Międzychód – Ujście na odcinku Jabłonowo – Ujście.

 

U z a s a d n i e n i e

 

            W dniu 12-04-2012 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, ul. Wilczak 51, 61-623 Poznań, o wydanie decyzji   o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie drogi wojewódzkiej nr 182 Międzychód – Ujście na odcinku Jabłonowo – Ujście.

Planowane przedsięwzięcie, zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 60 Rozporządzenia Rady Ministrów  z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213 poz. 1397) należy do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko może być wymagany.

W związku z powyższym oraz zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199 poz. 1227 ze zm.) organ prowadzący postępowanie, dnia 16-04-2012 r. wystąpił o wydanie opinii, co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pile.

            Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pile, wydał opinię, że dla planowanego przedsięwzięcia nie zachodzi konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu, po wezwaniu Inwestora do uzupełnienia Karty Informacyjnej, wyraził opinię, że dla ww. przedsięwzięcia istnieje potrzeba przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko, przede wszystkim ze względu na położenie na obszarze chronionego krajobrazu oraz wycinkę drzew.

Tutejszy organ uznał, iż uzupełnienie Kary Informacyjnej oraz złożone w trakcie postępowania wyjaśnienia powalają jednoznacznie stwierdzić brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

           

            Przedmiotem inwestycji jest rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 182 Międzychód – Ujście, na odcinku Jabłonowo – Ujście, na łącznej długości 5, 2 km i szerokości około 15 m. Przedmiotowa droga zlokalizowana jest na terenie województwa wielkopolskiego, na terenie powiatu pilskiego, w gminie Ujście.

Inwestycja realizowana będzie na terenie, który obecnie wykorzystywany jest jako teren komunikacyjny – droga wojewódzka. W większości przebiega ona przez obszar niezabudowany – tereny użytkowane rolniczo – Etap I, oraz przez tereny zurbanizowane – Etap II i III.

Realizacja inwestycji rozpocznie się około 100 m przed skrzyżowaniem z drogą gminną do miejscowości Jabłonówko, a zakończy na skrzyżowaniu z drogą krajową numer 11   w miejscowości Ujście, z wyłączeniem tego skrzyżowania.

Inwestycja będzie polegać na remoncie i wzmocnieniu istniejącej jezdni, rozbiórce i regulacji istniejących krawędzi jezdni, odnowie skrzyżowań, zjazdów oraz budowie i remoncie chodników i zatok autobusowych. Planuje się również budowę kanalizacji deszczowej – tradycyjnej, zbierającej wody opadowe i roztopowe, na długości około 800 m, w części miejskiej. Odcinek niezabudowany odwadniany będzie powierzchniowo do przydrożnych rowów odparowująco – chłonnych.

Droga zostanie dostosowana do technicznych parametrów drogi klasy głównej (G).   

Parametry techniczne drogi:

- klasa techniczna drogi: główna, oznaczona symbolem "G",

- szerokość nawierzchni: 6 m w przekroju drogowym + poszerzenie na łukach, 7 - 8 m

w przekroju ulicznym,

- chodniki:

·         2 m zlokalizowane przy krawędzi jezdni,

·         1,5 m w przypadku oddzielenia od jezdni,

- prędkość projektowa:

·         teren niezabudowany - 70 km/h,

·         teren zabudowany – 50 km/h,

- prędkość miarodajna:

§         teren niezabudowany - 90 km/h,

§         teren zabudowany – 50 km/h,

- przewidywany ruch: KR 3.          

            W trakcie realizacji inwestycji powstawać będą głównie odpady budowlane, związane z następującymi pracami: roboty ziemne, prace rozbiórkowe, roboty nawierzchniowe i kanalizacyjne, prace pomocnicze. Na tym etapie inwestycji mogą również powstawać odpady niebezpieczne jak asfalt ze smołą. Odpady te nie będą jednak magazynowane na terenie budowy, ale od razu po zakończeniu prac, będą przekazywane odpowiedniej firmie specjalistycznej. Powstanie również pewna ilość odpadów komunalnych i komunalno-podobnych z grupy 20 03 (odpady powstające w wyniku obsługi socjalno-bytowej pracowników na terenie budowy). Gromadzone będą one w przygotowanych do tego celu szczelnych kontenerach lub pojemnikach. Następnie będą przekazywane wyspecjalizowanym firmą zajmującym się ich odpowiednim zagospodarowaniem. Powstające podczas realizacji inwestycji ścieki socjalno-bytowe odprowadzane będą do przewoźnych kontenerów i wywożone do oczyszczalni ścieków.

            Podczas prowadzenia prac nie przewiduje się składowania materiałów ani maszyn budowlanych na terenie budowy. W przypadku wystąpienia konieczności zorganizowania tymczasowej bazy, wykonawca inwestycji zobowiązany zostanie do prawidłowego zabezpieczenia takiego miejsca: właściwe ogrodzenie, odpowiednie utwardzenie terenu. Nie przewiduje się tankowania maszyn budowlanych w miejscu realizacji inwestycji.

            Odnosząc się do zapisów art. 63 ust 1 pkt 1 lit. d ustawy o udostępnianiu informacji

o środowisku i jego ochronie, należy stwierdzić, iż w wyniku realizacji inwestycji emisja hałasu ulegnie zmniejszeniu o około 5 dB. Źródłem hałasu w ruchu komunikacyjnym po drodze wojewódzkiej nr 182 są pojazdy osobowe, dostawcze i ciężarowe poruszające się po nawierzchni asfaltowej. W ramach planowanego przedsięwzięcia zostanie położona warstwa ścieralna z mieszanki mastyksowo-grysowej SMA, która charakteryzuje się redukcją hałasu – w granicach od 2, 7 do 7, 0 dB – oraz wykonana zostanie korekta istniejących łuków poziomych, co ostatecznie wpłynie na poprawę dotychczasowych warunków akustycznych na terenach graniczących z inwestycją, w szczególności w części miejskiej – na terenach zabudowy mieszkaniowej.

Na etapie realizacji przedsięwzięcia - prac budowanych nastąpi zwiększona emisja substancji do powietrza, która wiązać się będzie głównie z procesem spalań paliw   w silnikach maszyn i pojazdów poruszających się po terenie inwestycji. Emisje te będą jednak miały charakter krótkotrwały i ustaną po zakończeniu prac budowlanych. Natomiast na etapie eksploatacji planowanego przedsięwzięcia emisje zanieczyszczeń do powietrza związane z procesami spalania paliw poruszających się pojazdów nie wpłyną znacząco na istniejący stan jakości powietrza i dopuszczalnych wartości odniesienia dla wszystkich emitowanych zanieczyszczeń.

Wody opadowe i roztopowe z przebudowywanej drogi wojewódzkiej nr 182 będą odprowadzane poprzez system kanalizacji deszczowej do istniejącej kanalizacji w ul. Czarnkowskiej, zgodnie z warunkami technicznymi nr DR. 7234.7.2012 z dnia 20.03.2012 r. wydane przez Urząd Miejski w Ujściu. Odcinek niezabudowany odwadniany będzie powierzchniowo do przydrożnych rowów odparowująco – chłonnych. W przedstawionych dokumentach Inwestor wykazał, iż po zakończeniu realizacji inwestycji, wprowadzane do środowiska gruntowo – wodnego ścieki drogowe oraz deszczowe nie przekroczą dopuszczalnych stężeń.

            W wyniku realizacji inwestycji konieczna będzie wycinka około 135 sztuk drzew stanowiących zadrzewienie przydrożne. Drzewa przewidziane do wycinki, z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo z jezdnią, zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego. Nie stwierdzono gniazd ptactwa. Nie stwierdzono również miejsc bytowania ptaków, nietoperzy oraz owadów podlegających ochronie. Wycinka drzew prowadzona będzie od końca miesiąca września do końca miesiąca lutego. W przypadku konieczności prowadzenia prac poza tym terminem, Inwestor zobowiązał się do przeprowadzenia wycinki pod ścisłym nadzorem, w obecności ornitologa i entomologa, po uzyskaniu zgody Dyrektora RDOŚ w Poznaniu.

Drzewa nieprzeznaczone do wycinki zostaną odpowiednio zabezpieczone przed ich ewentualnym uszkodzeniem - pnie drzew zabezpieczone zostaną obudową z desek do wysokości 2, 0 m, krzewy zabezpieczone zostaną palikami oraz taśmą z PCV. Wykopy w pobliżu drzew wykonywane będą ręcznie, bez użycia sprzętu mechanicznego.

            Mając na uwadze art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. b, c i e ustawy o udostępnianiu informacji  o środowisku i jego ochronie, stwierdzono, iż eksploatacja przedmiotowej inwestycji nie wiąże się z nadmiernym wykorzystaniem zasobów naturalnych (planowane zużycie: 500 dm3 wody technologicznej, 325 Mg tłucznia kamiennego, 1800 m3 piasku) oraz ryzykiem wystąpienia poważnej awarii. Ponadto nie będzie dochodzić do kumulowania się oddziaływań planowanego przedsięwzięcia i innych przedsięwzięć.

            W związku z zapisami art. 63 ust. 1 pkt 2 lit. a, c, i e ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199 poz. 1227 ze zm.) stwierdzono, że planowane przedsięwzięcie nie będzie negatywnie oddziaływać na obszary wodno – błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych, obszary leśne oraz obszary objęte ochroną.

Teren planowanej inwestycji leży poza parkami krajobrazowymi i obszarami NATURA 2000. Najbliżej położonymi obszarami Natura 2000 są: obszar Dolina Noteci PLH 300004, Nadnoteckie Łęgi PLB 300003 oraz Ostoja Pilska PLH 300045, które zlokalizowane są około 1 km od planowanego przedsięwzięcia. Inwestycja realizowana będzie w granicach  OChK  „Dolina Noteci”.

W najbliższym otoczeniu nie występują zadrzewienia, jeziora oraz strefy ochrony ostoi, miejsc rozrodu lub regularnego występowania dziko występujących zwierząt.  Ponadto, w związku z zapisami art. 63 ust. 1 pkt 2 lit. f, g, h i j cytowanej wcześniej ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, należy stwierdzić, że obszar inwestycji nie stanowi regionu, na którym standardy jakości zostały przekroczone, nie stanowi również obszaru mającego znaczenie historyczne, kulturowe bądź archeologiczne. Ponadto inwestycja zlokalizowana jest na terenie gminy o niewielkiej gęstości zaludnienia, a w sąsiedztwie brak jest jakichkolwiek uzdrowisk oraz obszarów ochrony uzdrowiskowej.

            Zgodnie z art. 63 ust. 1 pkt 3 cytowanej wcześniej ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, przeanalizowano zasięg, wielkość i złożoność oddziaływania, jego prawdopodobieństwo oddziaływania, czas trwania, częstotliwość i odwracalność, ustalono, iż realizacja przedsięwzięcia – remont drogi na odcinku około 5, 2 km - nie pociągnie za sobą zagrożeń dla środowiska.  Z uwagi na charakter, zakres oraz bardzo dużą odległość przedsięwzięcia od granic Rzeczpospolitej Polskiej, nie stwierdzono również możliwości transgranicznego oddziaływania na środowisko.

            Kierując się wymogami artykułu 63 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji  o środowisku należy stwierdzić, że odstąpienie od przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia jest uzasadnione.  

Wobec powyższego Burmistrz Ujścia orzeka jak w sentencji.

 

P o u c z e n i e

 

Na niniejsze postanowienie nie przysługuje zażalenie.

 

 

 

                                                                        Burmistrz Ujścia

                                                                                               mgr Henryk Kazana

drukuj pobierz pdf    

wstecz